تبلیغات
عطاری خراسانی - غار گیلاسی چیست ؟ مشاهده صفحه جدید

عطاری خراسانی

کیفیت اتفاقی نیست

درباره ما
یونس حیدری
12سابقه کار در عطاری و داروهای گیاهی و فروش اینترنتی
سابقه حضور در بیش از 100 نمایشگاه مواد غذایی در ایران

ادرس ایمیل :
attarikhorasani@gmail.com
کرج - 45 متری گلشهر - بهار شرقی - نرسیده به فضای سبز و کمیته امداد پلاک 90

تلفن(ساعت 10 تا 15) : 09357552205-09116703805 - 09129311509 - 34584608(کد کرج 026)

قبل از عمل به نسخه های گیاهی موجود در این وب با ما یا متخصص طب سنتی حتما مشورت نمایید.

دوستان با نظرات خود ما رو به ادامه کار دلگرم کنید . سوالات خود را در زمینه گیاهان دارویی از طریق ایمیل یا بخش نظرات و یا بخش ارتباط با ما در میان بگذارید .

نروید بر زمین هرگز گیاهی که ننوشت است بر برگش دوایی (نظامی)
موضوعات
جستجو در وبلاگ
نویسنده :یونس حیدری
تاریخ: یکشنبه 8 آذر 1394 01:13 ق.ظ

غارگیلاسى
 
درختچه‌اى است كه در شمال ایران با نامهاى محلى در نور، كجور و مازندران «جل» در لاهیجان «جلى» در گیلان و طوالش «چرم لیوه» و «چرم لیفه» و در آستارا «چرم گیله» شناخته مى‌شود. در كتب قدیم فارسى با نام «غارگیلاسى» آمده است. به فرانسوى آن را Laurier cerise و به انگلیسى Cherry laurel گویند. گیاهى است از خانوادۀ Rosaceae نام علمى آن Laurocerasus officinalis Roemer و مترادفهاى آن Cerasus laurocerasus Lois. ، Prunus laurocerasus L. و Padus laurocerasus Miller مى‌باشد.
 
مشخصات
 
گیاه غارگیلاسى به صورت درختچه یا درخت كوچكى است كه بلندى آن تا  ١٠  متر مى‌رسد. شاخه‌هاى جوان آن صاف، سبز و برگهاى آن همیشه سبز، صاف چرمى و برّاق به شكل بیضى كشیده و نوك‌تیز با قاعده‌اى قوسى و حاشیه برگها صاف و یا با دندانه‌هاى فاصله‌دار است. روى برگ سبز تیره و برّاق و پشت آن سبز مغز پسته‌اى و مات و رگبرگ وسطى برگ كاملا نمایان است. ابعاد برگ  ٢٠ * ٨  سانتى‌متر مى‌باشد و اگر برگ را لاى انگشتها فشار دهیم بوى اسانس بادام تلخ از آن برمى‌خیزد. دمبرگ ناودانى است و طول آن  ٢ - ١  سانتى‌متر است. گلها خوشه‌اى انبوه طول خوشه حدود  ١۶  سانتى‌متر. گلهاى آن سفید و بسیار معطّر است. میوۀ آن سفت تخم‌مرغى شكل یا شبیه گیلاس نوك‌تیز به قطر  ١٢ - ١٠  میلى‌متر و به رنگ ارغوانى مایل به سیاه و داراى یك هسته صاف و ناوى است.
این گیاه بومى تركیه و حوالى طرابو...
زان است به همین دلیل در كتب با نام «غارطرابوزانى» هم آمده است و در اواسط قرن شانزدهم میلادى به اروپا وارد شده و در حال حاضر در سطح وسیعى در اروپاى جنوبى مى‌روید. در ایران نیز در جنگلهاى شمال ایران در ارتفاعات  ١٣٠٠ - ١٢٠٠  متر از سطح دریا در وسعت گسترده‌اى از كرانه آستارا تا گیلان و مازندران انتشار دارد و به شكل تودۀ جنگلى دیده مى‌شود.
چون با توجه به جنگلى بودن، در عین حال گیاه مفید دارویى است لازم است كه در حفظ و مراقبت و بهره‌بردارى صحیح علمى از آن اقدام شود به‌طورى كه در عین بهره‌بردارى تجدید نسل آن نیز به مخاطره نیفتد.
 
تركیبات شیمیایى
 
در گلها و برگهاى درخت غارگیلاسى مادۀ مؤثرى به نام اسید سیانیدریك  ١ وجود دارد. این همان اسیدى است كه در روغن بادام تلخ نیز موجود است. اسید سیانیدریك كه اسید پروسیك  ٢ هم گفته مى‌شود داراى طعمى تلخ و سوزان از تركیب سیانوژن و هیدرژن است به فرمول HCN . سمّى است بسیار قوى. این اسید به‌طور مصنوعى در آزمایشگاه از تركیب اسید سولفوریك بافّر و سیانور پتاسیم به دست مى‌آید و در طبیعت به‌طور طبیعى و كامل از تقطیر برگهاى درخت غارگیلاسى و همچنین از تقطیر بادام تلخ به دست مى‌آید. حدود  ۵  سانتى‌گرم آن براى كشتن یك مرد كافى است.
ضد سمّ سریع‌الاثرى ندارد ولى به‌هرحال استنشاق امونیاك و گاز كلر نسبتا مؤثر است.
در برگ غارگیلاسى گلوكوزیدى به نام Lauro-cerasin وجود دارد. به علاوه در برگهاى غارگیلاسى مخمّرى به نام امولسین وجود دارد كه در مجاورت آب گلوكوزید لوروسرازین را هیدرولیز نموده، اسید سیانیدریك و آلدئید بنزوئیك مى‌دهد. از تقطیر هریك كیلوگرم برگ تازه غارگیلاسى با  ۴  لیتر آب مایعى به دست مى‌آید كه در داروخانه‌ها به نام آب لوریه سریز  ٣ معروف است. این آب چون در مجاورت هوا و نور و حرارت خیلى زود فاسد مى‌شود لذا باید آن را در ظرف شیشه‌اى تیره و كاملا پر و در محل تاریك و خنك نگه داشت. از نظر استاندارد آب لوریه سریز دارویى یا عرق غارگیلاسى باید حدود  ١٠ / ٠  درصد اسید سیانیدریك داشته باشد.
 
خواص-كاربرد
 
عرق غارگیلاسى یا آب لوریه سریز از عوامل مسكّن و ضد تشنج است و براى تسكین سرفه و تنگى نفس، اسپاسمهاى دردناك روده و معده و بى‌خوابى آثار مفید دارد. مقدار خوراك آن  ٢٠ - ۵  گرم است. چون با كلمل تولید سیانور جیوه مى‌كند كه سمّى است بسیار قوى، لذا عرق غارگیلاسى را نباید توأم با كلمل مصرف كرد. كلمل یك كلراید جیوه‌اى است به فرمولhg ٢ cl ٢  بى‌طعم، سفید كه به عنوان مسهل مصرف مى‌شود.
در استعمال خارجى دم‌كردۀ برگ غارگیلاسى را براى تسكین دردهاى عصبى نظیر سیاتیك روى عضو دردناك مى‌ریزند و مى‌مالند. این كار براى رفع التهاب و ورم سطحى پوست ناشى از كوبیدگى اعضا و خارش نیز مؤثر است ولى باید احتیاط كرد زیرا سیانور ممكن است از طریق پوست نیز در بدن نفوذ كند. در مواردى كه مسمومیت حاصل شود باید تا رسیدن پزشك از داروهاى قى‌آور استفاده كرد و معده و روده‌ها را خالى كرد و سپس با  ١ - ۵ / ٠  درصد محلول پرمنگنات پتاسیم معده را شست‌وشو داد. تزریق عضله‌اى بلودومتیلن  ١ اثر چشمگیرى در خنثى كردن اسید سیانیدریك دارد.
شربت غارگیلاسى: عرق غارگیلاسى  ١٠٠  واحد، قند سفید خرد شده  ١٨٠٠  واحد، قند را در حالت سردى در عرق حل كنند و با كاغذ صاف كنند. این شربت ضد تشنج است خوراك آن  ۶٠ - ١۵  گرم است.
شربت مسكن و ضد تشنج غارگیلاسى: عرق غارگیلاسى  ١٠  گرم، آب مقطر  ١٠٠  گرم، شربت بهارنارنج  ٣٠  گرم، عصارۀ غیر مصفاى بلادون  ۵  سانتى گرم، اتر سولفوریك  ٢  گرم. اینها را مخلوط كرده هر ساعت یك قاشق بخورند.
پوماد ضد سرطان: اسانس غارگیلاسى  ١٠  گرم، پیه مذاب  ٨٠  گرم مخلوط كنند و براى تسكین دردهاى سرطانى بمالند.
آب شست‌وشوى ضد سرطان: برگ تازۀ غارگیلاسى  ١٢۵  واحد، آب جوش  ١٠٠٠  واحد. مدت نیم ساعت دم‌كرده و  ١٢۵  واحد عسل اضافه كنند. این مایع شست‌وشو موجب تسكین درد سرطانى عضو مى‌شود كه از این مایع روى آن بریزند.
شربت ضد گرفتگى صدا: عرق غارگیلاسى  ١٠  گرم، شوره  ١٠  گرم، شربت تلو  ۵٠  گرم، شربت پرسیاوشان  ۵٠  گرم، شربت صمغ عربى  ١۵٠  گرم. اینها را مخلوط كنند و بتدریج هربار یك قاشق سوپ‌خورى از آن را در یك فنجان دم‌كردۀ بادرنجبویه بریزند و بنوشند. منظور از شوره كه به فرانسوى Salpetre گفته مى‌شود تركیبى شیمیایى به نام نیتر  ١ و یا نیترات دوپتاسیم به فرمول No ٣ K مى‌باشد كه در آب كاملا محلول است ولى در الكل غیر محلول مى‌باشد.
 

عطاری خراسانی 
موضوع: غارگیلاسی،
کلمات کلیدی : غار گیلاسی چیست ، عکس غار گیلاسی ،

عطاری خراسانی

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


مشاهده صفحه جدید